Certyfikaty SSL

Certyfikaty firmy Comodo

W okresie 10 maja 2017r. 7:00 (UTC + 3) – 11 maja 2017r. 15:00 (UTC +3) miała miejsce globalna awaria bazy danych firmy Comodo, wystawcy m. in. takich certyfikatów jak Comodo Positive SSL oraz Comodo PositiveSSL Wildcard. Informacje przekazywane przez Comodo wskazywały, że wszystkie wystawione certyfikaty w tym okresie są bezpieczne i nie będzie konieczne ich ponowne wystawianie i instalowanie. Niestety w dniu 18 lipca 2017 roku firma Comodo poinformowała, że wszystkie certyfikaty wystawione w okresie 3-11 maja 2017 zostały wystawione ponownie z datą ważności od 12 maja.

W związku z powyższą awarią konieczne jest ponowne zalogowanie się do Panelu Klienta zenbox i ponowne pobranie i zainstalowanie certyfikatu. W razie pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Biurem Obsługi Klienta.

Wychodząc na przeciw zaistaniałej sytuacji nasze Biuro Obsługi Klienta, w dniu 19 lipca skontaktuje się z klientami których dotyczą skutki awarii w celu weryfikacji i instalacji nowego certyfikatu.

W imieniu firmy Comodo przepraszamy za kłopoty i mamy nadzieję, że to pierwszy i ostatni przypadek awarii z takimi skutkami.