Informacje

Prace administracyjne w systemie Statystyk

Uprzejmie informujemy, iż 31 lipca rozpoczynamy prace związane z migracją oraz aktualizacją systemu Statystyk.
Prace rozpoczynają się o północy i potrwają tydzień zgodnie z poniższym harmonogramem:
 

Data Serwer
31 lipca
(cały dzień)
s4, s9, s14, s27, s28, s29, s30, m1, x1
01 sierpnia
(cały dzień)
s2, s5, s8, s10, s11, s19
02 sierpnia
(cały dzień)
s3, s6, s13, s20, s22, s23
03 sierpnia
(cały dzień)
s7, s12, s15, s17, s21, s26
06 sierpnia
(cały dzień)
s16, s18, s24, s25

W tym czasie dostęp do systemu statystyk wymienionych serwerów będzie wyłączony.
Wszystkie wizyty na Państwa stronach zostaną zliczone po uruchomieniu nowej wersji statystyk. 

W przypadku jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt z naszym Biurem Obsługi Klienta.

Przepraszamy za utrudnienia i niedogodności.

Informacje

Planowane prace techniczne w infrastrukturze DC1

Informujemy iż, w czwartek 14 czerwca o godzinie 23:00, odbędą się zaplanowane prace techniczne w obrębie infrastruktury DC1 związane z przepięciem Uplinków.

W związku z powyższym, istnieje możliwość wystąpienia chwilowych przerw technicznych na serwerach s2-s13, s21, s27, s28.

Przepraszamy za utrudnienia.

Komunikaty techniczne

Aktualizacja sterowników systemowych

Uprzejmie informujemy, iż około godziny 00:00 z dnia 8.05 na 09.05 odbędą się aktualizacje sterowników systemowych.

Po zakończeniu aktualizacji, zmiany będą wymagały przeładowania niektórych usług, co może spowodować do 5 minut niedostępności Państwa stron WWW.

Aktualizacja ta jest podyktowana względami bezpieczeństwa i dbałością o stabilność działania usług.

Za wszelkie niedogodności serdecznie przepraszamy.

Awarie

Dostępność usługi s10

[Aktualizacja 9:05] 

Problem z serwerem s10 został rozwiązany i funkcjonuje już prawidłowo.

 

Informujemy że od godziny 8:34 odnotowujemy problemy z dostępnością usługi serwera s10, przez co strony Internetowe są niedostępne.

Dział administracji nieustannie pracuje nad jak najszybszym rozwiązaniem problemu.

Przepraszamy za niedogodności.

Komunikaty techniczne

Aktualizacją wersji mySQL

Na dzień 5 stycznia 2018 zaplanowane zostały prace administracyjne dla klastrów mające na celu aktualizację MySQL do wersji 10.1.24. Aktualizacje odbędą się w godzinach nocnych między 00:30, a 1:30 co spowodować może chwilowe, nieprzekraczające 5 minut, przerwy w dostępności do baz danych. Przeprowadzone prace dotyczyć będą klastrów usług współdzielonych: s10,s13,s15,s16.

Za wszelkie niedogodności spowodowane zaplanowanymi pracami administracyjnymi z góry przepraszamy  i liczymy na wyrozumiałość.

Awarie

Problem z dostępem do serwera s10

[Aktualizacja] 14:28

Wszystkie usługi działają już poprawnie. Przyczyna została odnaleziona i będziemy informować o planowanych aktualizacjach oprogramowania.

 

W dniu 24 lutego od godziny 14.01 odnotowujemy problem z dostępem do usług na serwerze s10.
Nasz dział administracji pracuje nad przywróceniem poprawności działania serwera.

Przepraszamy za utrudnienia.

Sieć

Niedostępność serwera s10

[Update 09:00] 09.02

Serwer działa poprawnie, cały czas monitorujemy jego pracę. W razie zauważenia jakichkolwiek nieprawidłowości prosimy o kontakt z BOK. 

[Update 00:00]

Wszelkie aktualnie dostępne dane zostały odzyskane z godzin popołudniowych dnia odnotowania awarii. Obecnie trwa jeszcze uruchomiony równolegle proces odzyskiwanie danych z uszkodzonej macierzy RAID – proces ten powienien zakończyć się najpóźniej do piątku. Po jego zakończeniu dysponować będziemy wszelkimi danymi z czasu wystąpienia problemu z klastrem s10 – w razie potrzeby możliwe będzie uzupełnienie brakujących plików lub przywrócenie baz danych.

[Update 23:53]

Aktualnie zostało zakończone przywracanie baz danych, weryfikujemy działanie klastra. Prosimy również o weryfikacje z Państwa strony.

[Update 18:15]

Uprzejmie informujemy, że kopiowanie plików z kopii zapasowych na klastrze s10 dobiegło końca. W chwili obecnej przywracane są kopie bazy danych – proces ten zostanie ukończony w ciągu około 4 godzin.

[Update 10:11]

Na chwilę obecną czas przywrócenia kopii to okolice godziny 18:00.

Rekompensaty: w odpowiedzi na zapytania informujemy, że już wystawione faktury zostały anulowane, a wszystkie konta przedłużone o 3 miesiące. 

[Update 21:52]

Oba procesy obecnie zwolniły znacząco na tyle, że czas szybszego to dodatkowe 18 godzin. Staramy się skopiować część danych aby wycisnąć tyle ile się da z tej sytuacji gdzie jedyne rozwiązanie to oczekiwanie na zakończenie obecnych zadań.

[Update 13:46]

W chwili obecnej prowadzimy równolegle proces odbudowy RAID oraz przywracania danych na nowy serwer. Niestety ze względu na ogromną ilość danych, oba procesy mogą potrwać jeszcze do kilkunastu godzin.
Pomimo kontaktu z producentem sprzętu, w związku z wrażliwością danych nie mamy możliwości znaczących ingerencji w procesy.

Główna przyczyna wystąpienia problemu została zidentyfikowana, co pozwoliło przygotować plan poprawek w infrastrukturze tak, aby podobna sytuacja nigdy już nie nastapiła.

 


[Update 02:04]

Przyczyną zaistniałych problemów jest awaria kontrolera RAID jednego z serwerów, który odpowiada za dane przechowywane w klastrze s10. Jako, że jest to poważna awaria sprzętowa, nasz zespół administratorów musi przywrócić dane z zewnętrznych serwerów backupowych – operacja ta jest niestety dosyć czasochłonna i może potrwać nawet kilkanaście godzin. Zapewniamy jednak, że wszystkie dane klientów są bezpieczne. Za wszelkie niedogodności serdecznie przepraszamy.


Dzisiaj po godzinie 20:00 klaster s10 zaczął zwracać szereg losowych błędów.

Wymagana była natychmiastowa diagnostyka i wyłączenie połączeń sieciowych.

Przyczyną okazały się błędy w macierzy dyskowej, które wcześniej nie były raportowane. Obecnie kończą się prace mające w 100% przywrócić usługi do sprawności.

Przepraszamy za utrudnienia i prosimy o jeszcze chwilę cierpliwości

Komunikaty techniczne

[Aktualizacja 3.12] Planowane prace 1 Grudnia na klastrach s12 i s14

Aktualizacja 3.12

W nocy z 2 na 3 grudnia maszyna matka serwera s14 potrzebowała jeszcze trochę miłości, przerwa trwała około 15 minut. Przepraszamy za tą nieplanowaną przerwę.

Konsekwencją prac jest zwiększenie stabilności klastra s14 gdyż cierpiał on na trudne do przewidzenia skoki obciążenia.

Aktualizacja:

Aktualizacje przebiegły bez większych problemów. Analiza na ten moment pokazuje zwiększenie szybkości działania testowych stron internetowych o 20-50%, liczymy że ten poziom uda się utrzymać, a może jeszcze trochę poprawić.

W razie zauważonych problemów z funkcjonowaniem serwisów prosimy o jak najszybszy kontakt z BOK.

 

W godzinach pomiędzy 24:00, a 01:00 odbędzie się aktualizacja serwera mysql, przerwa nie powinna trwać więcej niż kilkanaście minut.

Aktualizacja ta wpłynie pozytywnie na wydajność i stabilność wszystkich serwisów internetowych.

Ze względu na wiele zmian pragniemy poinformować, że od wczesnych godzin porannych będzie do dyspozycji pełen zespół gotowy rozwiązać ewentualne problemy.

Harmonogram na kolejne dni kształtuje się następująco:

1 grudnia – s12, s14
2 grudnia – s10, s11
5 grudnia – s9, s8
6 grudnia – s7, s6
7 grudnia – s5, s4
8 grudnia – s3, s2

Komunikaty techniczne

Ważne prace techniczne dotyczące bezpieczeństwa

Ze względu na ujawnienie w ostatnich dniach szeregu bardzo istotnych luk bezpieczeństwa zaplanowaliśmy szereg uaktualnień naszych podstawowych systemów. Niestety mimo posiadania najnowszej technologii aktualizacji bez restartowania środowisk w tym wypadku jest to konieczne. Wobec tego faktu poniżej przedstawiamy harmonogram planowanych aktualizacji. Przerwa powinna wynieść od kilku do kilkunastu minut.

31.10 – s11, s2, s4, s10, s17
1.11 – s12, s13, s5, s9, s16
2.11 – s14, s6, s7, s18, s19
3.11 – s3, s8, s20, x1, m1
4.11 – s15, s21

 

Aktualizacje będą wykonywane między godziną 00:00 a 01:00

W związku z aktualizacjami na każdym klastrze kopii zapasowych nastąpi sprawdzanie integralności danych, kopie zapasowe plików i baz danych nie będą wykonywane przez dwa dni od momentu wykonania restartu klastra.

Z góry przepraszamy za wszelkie niedogodności.

Backup

Kontynuacja prac administracyjnych dla kopii danych

Uprzejmie informujemy, że na piątek 13 maja zaplanowane zostały kolejne prace związane z optymalizacją dla kopii zapasowych. Dotyczyć one będą kopii dla kont znajdujących się na klastrach s9 oraz s10, a także serwerów uid5879, uid6906, uid8195, uid9312. Prace spowodują przerwę w tworzeniu nowych punktów do godzin wieczornych 15 maja. W czasie trwających prac dostęp do dotychczas utworzonych kopii będzie nadal możliwy.

Za wszelkie utrudnienia przepraszamy.